کوپ سنگ تراورتن

سنگ تراورتن

تراورتن در زبان فرانسوی Travertin به نوعی سنگ آهک متخلخل گفته می شود که از دسته سنگ‌های رسوبی به شمار می‌رود. این سنگ رسوبی به جا مانده از رسوبات چشمه‌های آب گرم است و به همین دلیل تقریبا فسیل در آن دیده نمی شود. غاری یا حفرات موجود در این سنگ که بیشتر جنبه تزئینی آن استفاده می شود به دلیل فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آب‌های گرم منبع رسوب می‌باشد.

دلایل رنگی بودن سنگ تراورتن

هر چقدر عناصر محلول در آب این منابع کمتر باشد، رنگ سنگ روشن تر خواهد بود. به جز عناصر تعیین کننده رنگ سنگ در زمان تشکیل آن، عوامل متعددی در تغییر شکل ظاهری و مکانیک سنگ دخالت دارند. یکی از مهمترین عوامل، دگرگونی حرارتی سنگ تراورتن می باشد. در این دگرگونی حرارتی بر روی سنگ تراورتن باعث کمتر شدن جذب آب، متراکم شدن و بسته به محیط زمان دگرگونی و عناصر اضافه شده به محلول آب های گرم زمان رسوب گزاری، اشکال متفاوتی به آن می‌بخشد.

 

سنگ تراورتن

محل تشکیل سنگ تراورتن

عوامل دیگری چون شکستگی های تکتونیکی و رسوبات آبرفتی، آلوویم وغیره و به صورت عامل ثانویه در شکل ظاهری و کیفیت سنگ تاثیر گذار است.

گاهی دگرگونی حرارتی تراورتن باعث تبلور مجدد کربنات کلسیم شده و شکل و خواص بهتری به آن می دهد و معمولا در بازار و به صورت غیر علمی نام”ترا اونیکس”بر آن نهاده اند.

عکس سنگ تراورتن موج دار

کاربرد سنگ تراورتن برای ساختمان

سنگ تراورتن به دلیل طرح، تنوع رنگ و استحکام خود طرفداران زیادی را در طراحی معماری ساختمان ها به خود جذب کرده است.

از سنگ تراورتن بیشتر در سنگ نما و دیواره استفاده می شود زیرا :

  1. در کف ساختمان سایش زیادی وجود دارد و باعث کاهش عمر سنگ تراورتن شده
  2. با شسته شدن سنگ در کف سوراخ های آن به مرور باز می شود
  3. نسبت به مواد شیمیایی حساسیت داشته و با آن ها واکنش می دهد
  4. سیستم فرآوری سنگ تراورتن براساس براق بودن آن است تا سنگ جلوگری کند در صورتیکه با استفاده در کف کم کم از جلوه می افتد.

 

۱ دیدگاه

  1. بازتاب: تفاوت سنگ تراورتن و مرمریت - حراج سنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *